top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autorabrozka1

Przydatne węzły - buchta

Kolejnym ważnym węzłem używanym zarówno na łodziach motorowych, jak i na żaglówkach jest buchta. To sposób w jaki wiążemy długą linę w czasie gdy jej nie używamy. Zawiązanie nadmiaru liny w buchtę pozwala utrzymać ją w porządku oraz w razie potrzeby szybko jej użyć.Buchta nazywana inaczej węzłem buchtowym wykorzystywana jest na wszystkich jednostkach pływających. Przede wszystkim będziemy wiązać ją w czasie manewrów w porcie. Po wypłynięciu z przystani wolne cumy i liny należy posprzątać, by nie ciągnęły się w wodzie, bo mogą wkręcić się w śrubę silnika! W czasie przygotowania jachtu do wpłynięcia do portu należy zbuchtowane liny rozwiązać i przygotować do podania na ląd - wykorzystujemy wtedy węzeł knagowy i linę ułożoną w luźne pętle.

Po wypłynięciu z przystani wolne cumy i liny należy posprzątać, by nie ciągnęły się w wodzie, bo mogą wkręcić się w śrubę silnika! W czasie przygotowania jachtu do wpłynięcia do portu należy zbuchtowane liny rozwiązać i przygotować do podania na ląd

Jak zawiązać linę w buchtę dowiesz się z naszego filmu szkoleniowego

Wszystkie liny na motorówkach powinny być zawiązane w buchtę i składowane w schowkach na jachcie lub ułożone i przywiązane na pokładzie. Niezwykle istotne jest by liny te przygotowywać do cumowania w porcie zawczasu. Dobrze też by każda osoba płynąca łodzią potrafiła ją samodzielnie zawiązać.

189 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page