top of page
Szukaj
  • Gertis

Przydatne węzły - knagowy

Zaktualizowano: 5 mar 2023

Każda osoba prowadząca łodzie motorowe powinna znać podstawowe węzły. Umiejętność ta jest kluczowa gdy chcemy bezpiecznie przycumować w porcie, zabezpieczyć liny na pokładzie w czasie pływania lub bezpiecznie holować narciarza wodnego, banana czy nawet inny jacht (w sytuacji awaryjnej). Dziś zapraszamy do nauczenia się z nami węzła knagowego.

Mimo, że knagi na jachcie mogą mieć różny kształt węzeł wiążemy zawsze w ten sam sposób


Knaga to urządzenie znajdujące się prawie na każdym jachcie za równo motorowym jak i żaglowym. To najmocniejszy punkt do którego mocuje się liny. Wiąże się na nim węzeł knagowy, którego zaletą jest to, że wykonać można go w kilka sekund. Ponadto jest wytrzymały, ale równocześnie łatwy do rozwiązania. To podstawowy węzeł wykorzystywany w sportach motorowodnych i żeglarstwie.

Dobrze nauczyć się tego węzłów również wtedy gdy pływasz tylko rekreacyjnie, towarzysząc sternikowi. Dzięki temu będziesz na pokładzie pomocną dłonią i będziesz gotów wesprzeć prowadzącego motorówkę np. przy cumowaniu w porcie.

Sposób wiązania przedstawiamy do załączonym krótkim filmie szkoleniowym:

Umiejętność wiązania węzłów powinniśmy ćwiczyć regularnie, tak by weszła nam ona w nawyk. Jeśli chcesz zdobyć patent sternika motorowodnego, najlepiej nauczyć się wymaganych węzłów z naszych filmików szkoleniowych - to zdecydowanie ułatwi Ci ćwiczenia na kursie. Dobrze nauczyć się tych węzłów również jeśli pływasz tylko rekreacyjnie, towarzysząc sternikowi. Dzięki temu będziesz na pokładzie pomocną dłonią i będziesz gotów wesprzeć prowadzącego motorówkę np. przy cumowaniu w porcie.

209 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page