top of page
Szukaj
  • Gertis

Prawo drogi - przepisy na wodzie

Każda osoba pływająca po jeziorach i rzekach powinna mieć w małym palcu przepisy związane z pierwszeństwem na wodzie. Poznaje się je na kursie przygotowującym do egzaminu na patent motorowodny. Przed każdym wypłynięciem powinniśmy przypomnieć sobie najważniejsze punkty, żeby przy spotkaniu z inną jednostką na wodzie nie było wątpliwości. Dla każdego motorowodniaka przygotowaliśmy poniżej zbiór najważniejszych zasad.Prawo drogi na wodzie - różne rodzaje napędu

Po pierwsze zawsze musimy ustępować z drogi jednostkom płynącym na sygnale - mogą być to motorówki policji czy inspektora, ale też jednostki ratownicze - karetki wodne, MOPR, WOPR, straż pożarna. Ponadto jeśli na wodzie spotkamy statek będący w pracy - holownik, pchacz, prom, statek pasażerski typu "biała floty" lub jednostkę dużą, powyżej 20 m długości również powinniśmy ustąpić im z drogi. Zdolności manewrowe łodzi rekreacyjnych są zdecydowanie większe i łatwiej im manewrować niż dużym statkom, ale dlatego nie powinno to sprawiać żadnej trudności.


Pierwszeństwo nad motorówkami i skuterami wodnymi mają również jachty żaglowe płynące pod żaglami, kajaki, rowerki wodne i łódki wiosłowe. Jeśli jednostka którą widzimy na kursie posiada napęd żaglowy lub jest napędzana siłą mięśni ludzkich (wiosła, pagaje, napęd nożny itp) naszym obowiązkiem jest zrobienie mu miejsca. Najlepszym sposobem jest zawsze przepłynięcie za rufą takiej jednostki. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości by naszą falą nie zakłócać im ruchu.

pierwszeństwo przed jednostkami o napędzie mechanicznym mają jednostki o napędzie żaglowym, wiosłowym oraz jednostki uprzywilejowane np. statki, promy czy policja


Kolejnym aspektem jest prędkość z jaką płyniemy. Jednostki płynące szybciej niż 40km/h mają obowiązek ustępowania drogi wszystkim innym. Często na łodzi nie mamy prędkościomierza, ale jeśli nasza motorówka czy skuter wodny płynie w ślizgu powinniśmy założyć, że jesteśmy taką szybką jednostką i omijać innych dużym łukiem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy odpowiednio dużo miejsca do manewrowania.

Jednostki płynące szybciej niż 40km/h mają obowiązek ustępowania drogi wszystkim innym. Często na łodzi nie mamy prędkościomierza, ale jeśli nasza motorówka czy skuter wodny płynie w ślizgu powinniśmy założyć, że jesteśmy taką szybką jednostką i omijać innych dużym łukiem.
Prawo drogi na wodzie - ten sam rodzaj napędu

Jeśli spotkamy jednostkę tego samego rodzaju (czyli mająca taki sam rodzaj napędu jak my) obowiązują 3 najważniejsze zasady. Po pierwsze jeśli jest to jednostka opisana w pierwszym punkcie (na sygnale, w pracy lub duża) - ustępujemy miejsca. Jeśli jest to jednostka mniejsza niż 20 metrów i tego samego rodzaju co my (czyli o napędzie motorowym) obowiązuje reguła prawej ręki - podobna jak na drodze. Pamiętajmy o tym, że żaglówka, która płynie na silniku (nie ma postawionych żagli) jest traktowana jako jednostka o napędzie mechanicznym!Reguła prawej ręki mówi, że jednostka będąca po naszej prawej stronie ma pierwszeństwo. W takiej sytuacji powinniśmy ustąpić z drogi. Możemy to zrobić zmieniając kurs lub zmniejszając prędkość płynięcia. Natomiast gdy dwa jachty tej samej klasy płyną na siebie - wtedy obie jednostki powinny zmienić swój kurs lekko w prawo - tak by minąć się lewymi burtami.


Zasada prawej ręki dotyczy również spotkania się dwóch łodzi "szybkich", płynących w ślizgu.


gdy płyną dwie jednostki o napędzie mechanicznym obowiązuje reguła prawej ręki - pierwszeństwo ma ten kto nie ma nikogo po swojej prawej stronie

gdy płyną dwie jednostki o napędzie mechanicznym płyną na siebie obie lekko skręcić w prawo i minąć się lewymi burtami


Reguła prawej ręki mówi, że jednostka będąca po naszej prawej stronie ma pierwszeństwo. W takiej sytuacji powinniśmy ustąpić z drogi. Możemy to zrobić zmieniając kurs lub zmniejszając prędkość płynięcia.
Prawo drogi - wyprzedzanie

Zasady wyprzedzania na wodzie są bardzo zbliżone do tych na lądzie. Jednostka wyprzedzana ma pierwszeństwo, ale musi przy tym zachowywać się tak by swoimi działaniami nie utrudniać manewru wyprzedzania. Zatem gdy manewr się rozpoczął jacht, który jest wyprzedzany powinien zachować swój kurs i prędkość.
Prawo drogi na wodzie - zasada ograniczonego zaufania

Przepisy związane z ruchem na wodzie są szczegółowo opisane w rozporządzeniach. Niestety zdarzają się sytuacje gdy mimo tego, że mamy pierwszeństwo inna jednostka nie robi nam miejsca. Dlatego w sytuacjach gdy mijamy się z innymi jednostkami zawsze powinniśmy zachować ostrożność i bacznie obserwować otoczenie. Nie wolno nam wymuszać pierwszeństwa ani doprowadzać do sytuacji w której inne jednostki nie wiedzą jakie są nasze zamiary (np. pływanie slalomem między innymi jednostkami czy nagłe zmiany kierunku).


Ponadto w razie konieczności możemy również odstąpić od przestrzegania przepisów by uniknąć zagrożenia dla nas i naszej jednostki.2022 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page