top of page
Szukaj
  • Gertis

Pływanie skuterem wodnym

Zaktualizowano: 30 maj 2022

Skutery wodne zyskały na popularności i wynajęcie ich nie stanowi żadnego problemu. Prawie w każdym większym porcie znajdziemy ogłoszenia o możliwości wynajęcia skuterów na godziny. Takie pływanie przynosi dużo frajdy jednak należy pamiętać, że do prowadzenia skutera wodnego konieczne jest posiadanie patentu motorowodnego.Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, aby prowadzić jednostkę motorowodną z silnikiem o mocy powyżej 10 kW konieczne jest posiadanie patentu. Dotyczy to zarówno łodzi motorowych, jak i skuterów wodnych. W związku z tym, że każdy skuter ma silnik mocniejszy niż ta minimalna wartość, decydując się na wynajęcie skutera musimy posiadać patent motorowodny.

Skuter wodny wyposażony jest w silnik o mocy większej niż 10kW. Do jego prowadzenia konieczne jest zatem posiadanie minimum patentu sternika motorowodnego. Patent ten możesz uzyskać na naszych kursach. Wystarczy tylko 1 dzień - zapisz się teraz!

Bez problemu znajdziecie miejsce, w którym wynajmą Wam sprzęt nawet nie pytając o posiadanie uprawnień. Pamiętajcie jednak, że to osoba płynąca skuterem jest odpowiedzialna za posiadanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia skutera. A to właśnie "skuterowcy" są kontrolowani na wodzie najczęściej! Oko na nich ma za równo policja wodna, jak i inspektor żeglugi śródlądowej. W czasie takich kontroli sternik sprawdzany jest pod kątem posiadanego patent (trzeba mieć go ze sobą) oraz pod kątem trzeźwości.


Przepisy ruchu wodnego

Obowiązujące przepisy ruchu są takie same dla wszystkich jednostek wodnych. Jednak gdy wsiadamy na skuter musimy pamiętać o jednym istotnym aspekcie czyli prędkości pływania. Należy zwracać szczególną uwagę na znaki ograniczające prędkość oraz zakaz wytwarzanie fali. Ponadto skuterem wodnym pływa się prawie wyłącznie w ślizgu w dużej prędkości. Przepisy mówią, że w takiej sytuacji powinniśmy pozostawiać innym statkom akwen zapewniający im możliwość zachowania kursu oraz swobodę manewrowania. Ponadto nie można żądać, aby inne statki ustępowały nam z drogi. Zamiar mijania lub wyprzedzania powinnyśmy z wyprzedzeniem sygnalizować innym jednostkom, oraz wykonywać te manewry odpowiednio wcześnie i z zapasem miejsca.

Skutery wodne i inne jednostki pływające w ślizgu powinny zapewniać możliwość zachowania kursu oraz swobodę manewrowania innym jednostkom.

Jeśli jesteś wakacyjnym sternikiem, i pływasz łodziami jedynie od czasu do czasu koniecznie przed wejściem na wodę przypomnij sobie najważniejsze znaki oraz przepisy. Najlepiej sięgnąć do książki, materiałów szkoleniowych z kursu lub poszukać ciekawych filmów na youtube. Dzięki temu nie zaskoczą Cię niespodzianki i niespodziewane sytuacje na wodzie.


Jeśli wybierasz się na wakacje poza granice Polski np. do Tajlandii czy Egiptu i tam chciałbyś móc popływać skuterem wodnym lub motorówką poza patentem sternika motorowodnego warto wyrobić dodatkowo międzynarodowy certyfikat potwierdzający kompetencje Powerboat Skipper ISSA. U nas na każdym szkoleniu można od razu uzyskać ten certyfikat!

220 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page