top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autorabrozka1

Oznakowanie drogi wodnej

Zaktualizowano: 23 paź 2023

Bezpieczne trasy wyznacza się na rzekach i jeziorach przy pomocy odpowiednich znaków - są to na wodzie boje i stawy lub znaki umieszczone na lądzie. Takie trasy nazywa się szlakami żeglugowymi lub farwaterem. Znajomość oznaczeń dróg wodnych jest jednym z najważniejszych zagadnień które musi znać sternik motorowodny. Poniżej zapoznasz się z bojami którymi wyznacza się szlaki żeglugowe.

Drogi wodne na jeziorach wyznaczają boje farwaterowe. System oznakowania jest tak przygotowany by zarówno kształt jak i kolor były łatwe do odróżnienia. Podstawowym oznaczeniem są po lewej stronie szlaku - stożkowe boje zielone, a po prawej - walcowate boje czerwone. Ważne jest to by wypływając na akwen dowiedzieć się jak przebiega kierunek tego szlaku! Płynąc zgodnie z kierunkiem szlaku zielone stożkowate boje mamy po lewej burcie, a czerwone walcowate po prawej. Gdy płyniemy przeciwnie do kierunku szlaku - boje będą na odwrót względem naszych burt!

Płynąc zgodnie z kierunkiem szlaku zielone stożkowate boje mamy po lewej burcie, a czerwone walcowate po prawej.


Boje na wodzie nie muszą zawsze występować parami. Gdy szerokość szlaku wynosi minimum 150 m może być on oznakowany jednostronnie. Dlatego tak ważne jest żeby wiedzieć, w jaki sposób omijać które oznaczenia! Na Wielkich Jeziorach Mazurskich kierunek szlaku prowadzi z miejscowości Pisz do miejscowości Węgorzewo (czyli z południa na północ). W miejscach gdzie szlak żeglowny rozdziela się ustawia się boję rozgałęzienia szlaku - jest to kula w poziome paski zielono-czerwone.


Przed wypłynięciem na wodę zawsze upewnij się jaki jest kierunek szlaku żeglownego! Na Wielkich Jeziorach Mazurskich kierunek szlaku prowadzi z miejscowości Pisz do miejscowości Węgorzewo (czyli z południa na północ).


457 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page