top of page
Szukaj
  • Gertis

Oznaczenia na wodzie - boje kardynalne

Zaktualizowano: 29 maj

Tak samo jak w ruchu drogowym, tak i na jeziorze stawiane są oznakowania, które każdy sternik motorowodny powinien znać. W tym artykule omówimy znaki kardynalne, którymi oznacza się miejsca niebezpieczne na jeziorze. Dowiesz się jak je rozpoznać na wodzie i w jaki sposób prawidłowo i bezpieczne je omijać.

Znaki kardynalne to boje w kolorach żółtym i czarnym, którymi oznacza się takie obszary, w które nie powinniśmy wpływać. To między innymi płycizny, kamienie i przeszkody zagrażające motorówkom. Znajomość tych boi i umiejętność ich rozpoznania jest niezbędna aby bezpiecznie poruszać się po zbiornikach wodnych.


Istnieją cztery boje kardynalne, które ustawia się na wodzie pojedynczo lub grupowo. Ich położenie wskazuje nam, którędy powinniśmy płynąć aby ominąć miejscach niebezpiecznych. Jest ono związane zgodnie z kierunkami świata:

  • boja północna na północ od niebezpieczeństwa

  • boja wschodnia na wschód od niebezpieczeństwa

  • boja południowa na południe od niebezpieczeństwa

  • boja zachodnia na zachód od niebezpieczeństwa


Ważne! Ponieważ znaki kardynalne są związane z kierunkami świata zawsze na wodzie musimy wiedzieć gdzie jest północ, południe, wschód i zachód!

Znaki kardynalne rozróżnią się między sobą ułożeniem kolorów oraz symbolami na ich szczycie. Konieczne jest aby nauczyć się obu sposobów rozpoznawania ich, bo często na wodzie widać tylko jeden z elementów -albo kolory, albo znaki szczytowe. Łatwe sposoby na zapamiętanie przedstawi Ci instruktor na kursie motorowodnym!


Boje kardynalne nie zawsze występują w grupie. Można je spotkać również pojedynczo np. przy zakrętach zbiorników wodnych. Często również stawia się na wodzie kilka takich samych znaków jeśli niebezpieczeństwo znajduję się na dużym obszarze - np. wzdłuż całego brzegu.

Boje kardynalne nie zawsze występują w grupie. Stawia się je pojedynczo np. przy zakrętach zbiorników wodnych. Często również można spotkać na wodzie kilka takich samych znaków jeśli niebezpieczeństwo znajduję się na dużym obszarze.

znaki kardynalne na jeziorze
43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page