top of page
Szukaj
  • Gertis

Mazury - informacje na sezon 2023

Zaktualizowano: 23 maj 2023

Każdy sezon na Mazurach przynosi zmiany, a obowiązkiem sternika jest zapoznanie się z aktualnymi informacjami o akwenach po których będzie żeglował. Poniżej dowiesz się czego może się spodziewać na wodzie w sezonie żeglarskim 2023 i przeczytasz najważniejsze informacje żeglarskie o Mazurach Poznasz godziny otwarcia śluz na Mazurach oraz znajdziesz wiadomości o remontach na kanałach.


Godziny otwarcia śluz

Na Mazurach istnieją 3 śluzy: Guzianka między jeziorami Bełdany i Nidzkim, śluza Karwik znajdująca się na Kanale Jeglińskim oraz bardzo rzadko uczęszczana przez żeglarzy i motorowodniaków Śluza Przerwanki na szlaku rzeki Sapiny. Śluzy te są regularnie remontowane co może powodować utrudnienia, dlatego warto planować trasę płynięcia tak by omijać remontowany odcinek.


Śluza Guzianka

W sezonie 2023 remontowana jest druga z istniejących Śluz Guzianka (używamy określenia Śluza Guzianka, ale w rzeczywistości znajdują się tam dwa obiekty ustawione równolegle). W związku z pracami działać będzie wyłącznie tzw. "nowa śluza", i ruch na niej będzie odbywać się raz w jedną stronę, a raz w drugą. Oczekiwanie na przepłynięcie na jezioro Nidzkie będzie przez to wydłużone. Należy pamiętać, że statki pasażerskie oraz będące w pracy (holowniki, pogłębiarki) mają pierwszeństwo przejścia i każdorazowo należy ustąpić im miejsca w kolejce).

Godziny otwarcia:

  • maj: 08:00-19:00

  • czerwiec-sierpień: 08:00 - 20:00

  • wrzesień 08:00-18:00

  • październik: 08:00 - 17:00

Należy pamiętać, że statki pasażerskie oraz będące w pracy (holowniki, pogłębiarki) mają pierwszeństwo przejścia i każdorazowo należy ustąpić im miejsca w kolejce).

Śluza Karwik

Śluza Karwik znajdująca się na kanale łączącym Śniardwy z jeziorem Roś w sezonie 2023 będzie całkowicie zamknięta. W związku z tym nie będzie możliwości dopłynięcia na samo południe Mazur m.in. do miasta Pisz. Prace mają potrwać do końca sezonu żeglarskiego 2023

kanały na Mazurach, najważniejsze informacje o remontach

Remonty na mazurskich kanałach 2023

Kanał Giżycki (Łuczański)

W sezonie 2023 kanał biegnący przez Giżycko łączący jezioro Niegocin i jezioro Kisajno jest zamknięty. Jedyną drogą dostępną dla łodzi turystycznych jest Kanał Niegociński (tzw. stary kanał). Należy zwrócić uwagę na nowe oznakowanie które pojawiło się na tym kanale związane z pierwszeństwem ruchu. Kanał Węgorzewski i Węgorapa Na początku sezonu dobiegną końca prace na kanale prowadzącym do Węgorzewa i rzece Węgorapie. Jeśli planujecie odwiedzać Węgorzewo w kwietniu lub maju zachowajcie ostrożność bo kanały może być zwężony. Kanał Szymoński Do końca kwietnia 2023 mają zakończyć się prace remontowe prowadzone od dwóch lat na kanałach mazurskich prowadzących z północy na południe. Czujność wskazana szczególnie na Kanale Szymońskim


Zmiany w mazurskich portach


Zmiany i remonty na mazurach dotyczą również portów i marin. W Sztynorcie kontynuowana jest wymiana pomostów rozpoczęta w zeszłym roku. Prace powinny zostać zakończone jeszcze przed wakacjami. Keje w porcie zostały wydłużone i wyposażone w tzw. y-boomy czyli odnogi cumownicze. Manewry portowe będą łatwiejsze bo zwiększona została odległość między pomostami. Należy jednak zachować czujność, czytać informacje wiszące na kejach i słuchać komunikatów bosmanów, bo w związku z przebudową występują tymczasowe zmiany w porcie.


Prace remontowe trwają również w porcie Ekomarina Giżycko. Wschodni falochron przy tzw. porcie węglowym został rozebrany, a obszar prac oznaczony żółtymi bojami. Wchodząc do mariny należy zachować ostrożność by nie wpłynąć w obszar zamknięty gdzie występują głazy na dnie.


wejście do portu Ekomarina w Giżycko


221 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page