top of page
Szukaj
  • Gertis

Czy można pływać bez patentu?

Zaktualizowano: 11 kwi

Pytanie o to czy można pływać motorówką nie mając patentu często się pojawia. Poniżej znajdziesz odpowiedź czy prowadzenie łodzi motorowych bez patentu jest dozwolone oraz w jakich przypadkach. Naszym zdaniem nie warto pływać nie posiadając odpowiedniego przeszkolenia, bo może skończy się to mandatem, uszkodzeniem sprzętu, a nawet zdrowia załogi i naszego własnego.




Patent sternika motorowodnego upoważnia do prowadzenia wszystkich motorówek i skuterów na śródlądziu. Co zrobić jeśli jednak nie mamy takiego uprawnienia, a chcemy wypłynąć na wodę w czasie letniego wypoczynku? Istnieje możliwość wynajęcia motorówek lub łodzi typu hausboat bez patentu. Jest to jednak ograniczone w zależności od kilku składowych (moc silnika, długość, prędkośc).


Bez patentu pływać można wyłącznie następującymi jednostkami:

  • łodziami o silniku, którego moc nie przekracza 10kW (czyli do 13,6 KM)

  • łodziami motorowymi typu hauseboat o długości kadłuba do 13m i mocy silnika do 75kW pod warunkiem że ich maksymalna prędkość nie przekracza 15km/h (ograniczenie konstrukcyjne)

Nie można zatem bez uprawnień motorowodnych pływać skuterami wodnymi i żadnymi łodziami osiągającymi duże prędkości. Ponadto istnieje ważny warunek, który musi zostać spełniony przez osoby nie posiadające uprawnień. Konieczne jest odbycie przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie! Poprowadzić je powinien właściciel jednostki (armator) lub ktoś od kogo wynajmujecie jednostkę. Dowiecie się na nim m.in. jak korzystać ze środków ratunkowych, jak wzywać pomocy, jakie są zasady ruchu na wodzie czy oznaczenia szlaku i miejsc niebezpiecznych.

Jeśli nie macie patentu konieczne jest odbycie przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Dowiecie się na nim m.in. jak korzystać ze środków ratunkowych, jak wzywać pomocy, jakie są zasady ruchu na wodzie czy oznaczenia szlaku i miejsc niebezpiecznych.

Pamiętajcie, że prowadząc jednostkę na wodzie (nawet jeśli nie posiadacie patentu) jesteście odpowiedzialni za zdrowie i życie Waszej załogi oraz za sprzęt którym płyniecie. Niekiedy są to jednostki warte kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego nie warto odkładać zapisania się na kurs na patent sternika motorowodnego. Szkolenie wraz z egzaminem zajmuje jeden dzień, a zdobywa się na nim niezbędną wiedzę oraz wszystkie najważniejsze umiejętności by bezpiecznie pływać po jeziorach i rzekach.


Podstawa prawna

Art. 37a. §4. Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page