Wypływając motorówką na wodę należy sprawdzić czy mamy niezbędne wyposażenie. Należy to do obowiązków armatora jednostki (właściciela/firmy wydaętem). Jeśli czarterujesz łódkę z wypożyczalni to powinna być ona przygotowania do ruszenia na jezioro. Jeśli natomiast motorówka jest Twoją własnością to właśnie na Tobie spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie wyposażenie jednostki.
Dokumenty
Pierwsze co należy sprawdzić to wymagane dokumenty. Nie można wypłynąć na jezioro bez patentu sternika motorowodnego gdy łódź motorowa ma silnik o mocy większej niż 10kW. Na pokładzie powinny znajdować się również dokumenty jednostki - dowód rejestracyjny, a jeśli jest to jednostka komercyjna (informację znajdziesz w dowodzie) to również uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej.
Ponadto łódź powinna być odpowiednio oznaczona (zarówno jednostki komercyjna jak i amatorskie - rekreacyjne/sportowe). Konieczne jest umieszczenie numeru rejestracyjnego lub nazwy własnej w części dziobowej z obu burt. Oznakowanie to ma mieć wysokość co najmniej 10 cm.
Środki bezpieczeństwa
Na wyposażeniu łodzi muszą znajdować się sprawne środki bezpieczeństwa. Dokładną informację na ten temat znajduje się w dokumencie bezpieczeństwa (uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej). Do środków bezpieczeństwa należą:
kamizelki ratunkowe (klasyczne lub pneumatyczne) w ilości wypisanej w dokumencie, a jeśli łódź nie musi posiadać dokumentów - w takiej ilości ile jest osób na pokładzie
koło lub podkowa ratunkowa z rzutką
gaśnica o wadze 2 kg, a jeśli silnik ma więcej niż 50 KM - dodatkowa druga gaśnica (2 kg)
bosak
odbijacze
apteczka pierwszej pomocy
zrywka do silnika
Jeśli planujemy pływanie nocą trzeba upewnić się, że łódź posiada oświetlenie nawigacyjne oraz pławkę świetlną do koła ratunkowego.
Coś na wypadek awarii
Zawsze miej na pokładzie naładowany telefon komórkowy z wgranym numerem ratunkowym (601 100 100).
Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego dobrze zawczasu pomyśleć o tym czy mamy jak wezwać pomoc w czasie awarii. Zawsze miej na pokładzie naładowany telefon komórkowy z wgranym numerem ratunkowym (601 100 100). Ponadto na wyposażeniu motorówki powinny znajdować się:
kotwica z liną
zapasowy kanister z paliwem
pagaje lub wiosła awaryjne
bezpiecznik do silnika
Informacje o wyposażeniu obowiązkowym znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków
Comments