top of page
Szukaj
  • Gertis

Egzamin na patent sternika motorowodnego

Zaktualizowano: 26 gru 2022

Aby zdobyć uprawnienia do pływania motorówką lub skuterem wodnym należy zdać państwowy egzamin na patent sternika motorowodnego. Dziś dowiesz się jak należy przygotować się do tego egzaminu oraz czego spodziewać się na egzaminie teoretycznym i praktycznym.

Egzaminy na patenty oraz licencje motorowodne są egzaminami państwowymi, a ich przebieg regulują odpowiednie przepisy. Wiele osób porównuje je do zdobywania prawa jazdy na samochód jednak naszym zdaniem wcale nie należy ich porównywać. Zdobycie patentu motorowodnego jest zdecydowanie mniej stresujące oraz przyjemniejsze. Należy tylko odpowiednio się do niego przygotować.


Jak się przygotować?

Najlepszym sposobem przygotowana się do egzaminu motorowodnego jest zapisanie się wcześniej na odpowiednie szkolenie: kurs na sternika motorowodnego lub kurs na licencję na holowanie obiektów pływających. W czasie praktycznych ćwiczeń z instruktorem nauczysz się wszystkich manewrów egzaminacyjnych, a obserwacja na wodzie pozwoli powiązać wiedzę teoretyczną z e-learningu z realnymi sytuacjami. Należyte przygotowanie teoretyczne z materiałów uzyskanych do szkolenia zmniejszy Twój stres oraz ułatwi uczenie się. A co za tym idzie łatwiej będzie zdać egzamin!


Egzamin na patent - czego się spodziewać?!

Wszystkie szkolenia, które prowadzimy kończą się egzaminem. Odbywa się on tego samego dnia co kurs lub w wyjątkowych przypadkach - w dniu następnym. Aby przystąpić do egzaminu na patent konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości. Jeśli chcesz uzyskać zniżkę dodatkowo należy okazać legitymację szkolną lub studencką. W przypadku osób niepełnoletnich konieczne jest dołączenie będzie pisemna zgoda rodziców (wzór oświadczenie do wydruku znajdziesz tutaj- link).

Zniżkę na egzamin mogą otrzymać osoby uczące się do 25 roku życia na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej

Egzamin na patent składa się z kilku części. Pierwsza z nich to zapisy do egzaminu w czasie której Komisja Egzaminacyjna sprawdza dokumenty i przyjmuje opłaty za przystąpienie do egzaminu (250zł/125zł). Zwykle opłatę tę uiścić można gotówką lub kartą płatniczą. Następnie uczestnicy egzaminu dowiadują się jaki jest plan egzaminu oraz panujące na nim zasady.


Każdy egzamin na patenty składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej. Aby wynik całego egzaminu był pozytywny koniecznej jest pozytywne zaliczenie obu części za jednym razem. Nie ma możliwości podzielenia egzaminu na dwie części. O tym w jakiej kolejności odbywają się poszczególne części egzaminu decyduje Przewodniczący Komisję Egzaminacyjnej. Zwykle zaczyna się od zagadnień teoretycznych, a następnie prowadzona jest praktyka.


Teoria to test jednokrotnego wyboru. Egzamin na patent sternika motorowodnego składa się z 75 pytań, a uczestnicy mają 90 minut na rozwiązanie. Aby zaliczyć część teoretyczną należy uzyskać minimum 65 punktów (można popełnić 10 błędów).


Część praktyczna egzaminu to wykonanie określonych manewrów. To jakie są to zadania wskazuje egzaminator znajdujący się na motorówce. Każda z osób może otrzymać inny manewr bądź manewry. Manewry które przydzielić może egzaminator to: odejście od pomostu, podejście do pomostu, wejście w ślizg, manewr podjęcia człowieka za burtą, płynięcie zadanym kursem, cyrkulacja. W razie konieczności uczestnik ma możliwość jednokrotnego powtórzenia błędnie wykonanego manewru.


Poza bezpiecznym i prawidłowym wykonaniem zadania w czasie egzaminu na patent ocenia również umiejętność dowodzenia załogą, pracę załogi przy manewrach oraz podstawowe prace bosmańskie (wiązanie prawidłowych węzłów).


Zdałem egzamin na patent - co dalej?
142 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page