top of page
Szukaj
  • Gertis

Holowanie za motorówką

Wakeboard, narty wodne czy różnego rodzaju zabawki dmuchane holowane za motorówką to popularna rozrywka w czasie pobytu nad jeziorami. Należy pamiętać, że by za łodzią motorowodną móc ciągnąć jakiekolwiek obiekty, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień czyli licencji na holowanie.

Dostępne licencje motorowodne

Istnieją dwa rodzaje licencji na holowanie - jedna do holowania narciarza wodnego i innych obiektów pływających jak koła, banany, kanapy czy deska typu wakeboard. Druga to licencja na holowanie obiektów latających np. spadochronu. Obie licencje uzyskuje się w taki sam sposób, przy czym są to dwa niezależne szkolenia. Licencja wydawana jest w formie żółtej, plastikowej karty zawierającej dane osoby uprawnionej.

Istnieją dwa rodzaje licencji na holowanie - jedna do holowania narciarza wodnego i innych obiektów pływających jak koła, banany, kanapy czy deska typu wakeboard. Druga to licencja na holowanie obiektów latających np. spadochronuJak zrobić licencję na holowanie?

Droga do uzyskania licencji nie jest skomplikowana. Zajmuje jednak chwilę czasu, dlatego lepiej przypilnować tematu, jeśli latem chce się skorzystać z zabawy na wodzie. Aby móc uzyskać licencję go ciągnięcia obiektów za motorówką należy najpierw zdobyć patent sternika motorowodnego i posiadać wydany dokument (należy okazać go przy egzaminie). Kurs na holowanie zajmuje jeden dzień i obejmuje część teoretyczną oraz zajęcia praktyczne w czasie których uczy się w jaki sposób bezpiecznie holować obiekty za łodzią.


Egzamin na licencję

Aby przystąpić do egzaminu należy spełnić ustawowe wymagania. Są to:

  • ukończone 18 lat

  • posiadanie minimum patentu sternika motorowodnego

Egzamin państwowy na licencję obejmuje te same zagadnienia, które poznasz na kursie. Część teoretyczna składa się z 25 pytań testowych, a na ich napisanie masz 45 minut. Ustawowa cena egzaminu to 250 zł. Po pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymuje się zaświadczenie na podstawie którego Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wystawia dokument. Należy pamiętać, że czas oczekiwania na dokument wynieść może nawet do 30 dni!

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page